Πολιτικό Σύστημα και Δημόσιες Πολιτικές

Τέλη Φοίτησης: Χωρίς τέλη φοίτησης
Γλώσσα Διδασκαλίας: Ελληνική
ΦΕΚ: 1635/τ.Β΄/10-05-2018

Στο Π.Μ.Σ. γίνονται δεκτοί μετά από επιλογή πτυχιούχοι τμημάτων Α.Ε.Ι. (Πανεπιστημιακής Κατεύθυνσης) της ημεδαπής και ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και απόφοιτοι τμημάτων Α.Ε.Ι. (Τεχνολογικής Κατεύθυνσης), εφόσον έχουν υποστεί επιτυχώς τη διαδικασία εισαγωγής που προβλέπεται στον Κανονισμό του Π.Μ.Σ.

Σχετικά με την παρακολούθηση: πλήρης, δια ζώσης

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η προαγωγή της Πολιτικής Επιστήμης μέσω της εμβάθυνσης σε εξειδικευμένα γνωστικά αντικείμενα και η ανάδειξη νέων ερευνητών και επιστημόνων σε αυτά τα γνωστικά αντικείμενα με υψηλή εξειδίκευση.

Αντικείμενο του Π.Μ.Σ. είναι τα επιμέρους ερευνητικά αντικείμενα που ανήκουν στο χώρο της Πολιτικής Επιστήμης, με εμβάθυνση στην ειδίκευση «Πολιτικό Σύστημα και Δημόσιες Πολιτικές».