Ιταλικές Σπουδές και Επιστήμες της Γλώσσας

Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι.

msc-itl@itl.auth.gr
τηλ. 2310995243, 2310997599

Αντικείμενο του Π.Μ.Σ. είναι η προώθηση της γνώσης και της έρευνας στα γνωστικά πεδία της ιταλικής λογοτεχνίας, της μετάφρασης και του πολιτισμού, καθώς επίσης και της γλωσσολογίας με έμφαση στις εφαρμογές στην εκπαίδευση, παρέχοντας εξειδικευμένες σπουδές εμβάθυνσης στα γνωστικά αντικείμενα που θεραπεύει.

Σκοπός του Π.Μ.Σ. είναι η εμβάθυνση των αποκτηθέντων βασικών επιστημονικών γνώσεων στον χώρο της λογοτεχνίας, της μετάφρασης και του πολιτισμού, η μετεκπαίδευση πτυχιούχων σε σύγχρονες θεωρίες και πρακτικές ανάλυσης, η διασύνδεση με άλλες επιστήμες για διεπιστημονικές πρακτικές, καθώς και η διερεύνηση των σχέσεων μεταξύ του ιταλικού και άλλων πολιτισμών με έμφαση κυρίως σε αυτούς του ευρωπαϊκού χώρου. H κατάρτιση επιστημόνων που προσφέρουν υπηρεσίες στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα σε εξειδικευμένα πεδία των επιστημών της γλώσσας και της εκπαίδευσης, όπως η εκμάθηση, η αξιολόγηση και η διδακτική της δεύτερης/ξένης γλώσσας με έμφαση στην ιταλική γλώσσα τόσο στη γενική δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση όπως και σε ειδικές ομάδες πληθυσμών.

Κατηγορίες υποψηφίων, σύμφωνα με το άρθρο 34 παρ. 1, 7 και 8 του Ν.4485/2017 που μπορούν να γίνουν δεκτοί για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών είναι:

1. Κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. της ημεδαπής.
2. Κάτοχοι τίτλων πρώτου κύκλου σπουδών ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής.