Ιστορική Έρευνα Διδακτική & Νέες Τεχνολογίες

Γλώσσα Διδασκαλίας:
ΦΕΚ: ΦΕΚ 3027Β΄/27-7-18

ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΙΟΝΙΟΥ ΠΑΝ/ΜΙΟΥ

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) στην Ιστορική Έρευνα, Διδακτική και Νέες Τεχνολογίες , έχει ως αντικείμενο την επιστήμη της Ιστορίας και ειδικότερα την ιστορική έρευνα, την μετάπλαση την ιστορικής γνώσης με σκοπό την κριτική διδασκαλία της στην εκπαίδευση και τη δημιουργική ενσωμάτωση τόσο στη γνώση όσο και στη διδασκαλία των νέων τεχνολογιών και της διεπιστημονικότητας. Στα πλαίσια αυτά προσεγγίζει σύγχρονα επιστημονικά πεδία όπως η Αρχαιολογία, Εθνολογία,, η Μουσειολογία, ο Κινηματογράφος, η Λογοτεχνία, το Θέατρο, η Προφορική Ιστορία κ.α. ενώ στον τομέα των Νέων Τεχνολογιών αξιοποιούνται η Τεχνητή Νοημοσύνη, Οπτικοποίηση και διάδραση με την ιστορική πληροφορία, Κοινωνικά Δίκτυα και Ιστορία κτλ.
Στο ΠΜΣ θα γίνονται δεκτοί κάτοχοι τίτλου πρώτου κύκλου σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής με προτεραιότητα σε πτυχιούχους ιστορικών και άλλων τμημάτων από το πεδίο των ανθρωπιστικών επιστημών. Η επιλογή γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 4485/2017