Αμειβόμενη Πρακτική Άσκηση στο Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο

eduguide.gr

Επιστημονικό Αντικείμενο
Πανεπιστημιακή Εκπαίδευση

Το Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο οργανώνει, κατά τη διάρκεια του έτους, τρεις περιόδους πρακτικής άσκησης σε τομείς σχετικούς με το έργο του. Η πρακτική άσκηση εγκρίνεται για περίοδο τριών, τεσσάρων ή πέντε μηνών κατ’ ανώτατο όριο. Μπορεί να είναι αμειβόμενη (1350 ευρώ μηνιαίως) ή μη, αναλόγως των διαθέσιμων πιστώσεων.

Οι τρεις περίοδοι πρακτικής άσκησης πραγματοποιούνται ετησίως:

• Μάρτιος – Ιούλιος
  • Μάιος –  Σεπτέμβριος
  • Οκτώβριος – Φεβρουάριος

Δεκτοί/δεκτές για την πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης γίνονται οι υποψήφιοι/υποψήφιες οι οποίοι/οποίες:

• είναι πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εκτός εάν η αρμόδια για τους διορισμούς αρχή επιτρέψει παρέκκλιση από τον κανόνα αυτό·
  • είναι κάτοχοι αναγνωρισμένου πανεπιστημιακού πτυχίου που τους παρέχει τη δυνατότητα πρόσβασης στην κατηγορία καθηκόντων AD(*), όπως ορίζεται στον κανονισμό υπηρεσιακής κατάστασης των υπαλλήλων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ή έχουν ολοκληρώσει τουλάχιστον τέσσερα εξάμηνα πανεπιστημιακών σπουδών σε γνωστικό τομέα που παρουσιάζει ενδιαφέρον για το Συνέδριο
  • επιθυμούν να αποκτήσουν πρακτικές γνώσεις σε έναν από τους τομείς δραστηριότητας του Ελεγκτικού Συνεδρίου·
  • δεν έχουν πραγματοποιήσει ήδη πρακτική άσκηση σε ευρωπαϊκό θεσμικό ή άλλο όργανο·
  • δηλώνουν ότι κατέχουν άριστα μία επίσημη γλώσσα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και γνωρίζουν ικανοποιητικά τουλάχιστον μία δεύτερη.

Οι επιλεγόμενοι υποψήφιοι / επιλεγόμενες υποψήφιες υποχρεούνται να προσκομίζουν πρόσφατο απόσπασμα ποινικού μητρώου, όπως αυτό εκδίδεται από τις αρχές της χώρας τους προκειμένου να εξασφαλιστεί η πρόσβαση σε θέσεις δημόσιας διοίκησης, καθώς και ιατρικό πιστοποιητικό στο οποίο να βεβαιώνεται ότι αυτοί/αυτές πληρούν τους όρους υγείας που απαιτούνται για την άσκηση των καθηκόντων τους.

Προτού υποβάλετε την αίτησή σας, εφιστούμε την προσοχή σας στα εξής σημεία:

• Λόγω του μεγάλου αριθμού των αιτήσεων που λαμβάνουμε, δεν απαντούμε ατομικά σε κάθε υποψήφιο.
  • Θα ληφθούν υπόψη μόνον αιτήσεις που υποβάλλονται μέσω του διαδικτύου. Δεν γίνονται δεκτές αυθόρμητες αιτήσεις ή βιογραφικά σημειώματα που αποστέλλονται ταχυδρομικά, με τηλεομοιοτυπία ή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
  • Η διεύθυνση ανθρώπινων πόρων του ΕΕΣ θα έρθει σε επαφή μόνο με τους επιτυχόντες υποψηφίους.

Διάρκεια: 5 μήνες

Μισθός: 1.350€ ανά μήνα

Πόλη: Λουξεμβούργο

Προθεσμία:

• Για την περίοδο πρακτικής άσκησης Μαρτίου – Ιουλίου: υποβολή αιτήσεων: 1 Οκτωβρίου 2020 – 30 Νοεμβρίου 2020
  • Για την περίοδο πρακτικής άσκησης Μαΐου – Σεπτεμβρίου: υποβολή αιτήσεων: 1 Δεκεμβρίου 2020 – 31 Ιανουαρίου 2021
  • Για την περίοδο πρακτικής άσκησης Οκτωβρίου – Φεβρουαρίου:  υποβολή αιτήσεων: 1 Μαΐου 2021 – 30 Ιουνίου 2021

Περισσότερες πληροφορίες, όπως και σύνδεσμο για την αίτησή σας, θα βρείτε εδώ.

Δείτε σχετικές οδηγίες για τη συνοδευτική επιστολή και το βιογραφικό σημείωμα.